Új akna irodaház főépület
Állapotjelentések
2018.03.15 13:26 fehér állapot: 2 - koordináta: N 48° 8,158' E 20° 39,961' - pont: 55










Az igazgatóság épülete 2004, a lyukóbányai bányaüzem bezárása óta pusztul. Kezdetben még használta egy-egy cég, végül magára maradt annak ellenére, hogy 2004 után a bezárást követően a Nemzeti Kulturális Örökségek Minisztériuma Műemlékvédelmi Hivatala a bánya létesítményeit védetté nyilvánította, a telephely tulajdonosát a terület elkerítésére és őrzésére kötelezte. Ennek a kötelezettségének szemlátomást nem tesz eleget. Annyi történt csupán, hogy a bejáratot kapuval lezárta, a többit a térszintkülönbség és a vadul elburjánzott növényzet oldotta meg: a telepre bejutni lehetetlen, ha nincs nyitva a kapu.
Az épület általánosságban nagyon rossz állapotban van. Láttam egy blogban korábban készült belső képeket, melyeken az látszik, hogy belül is romos, és mindent elhurcoltak, leszereltek belőle, ami mozdítható volt.
2011-ben teljes felmérés és hasznosítási terv is készült, de azóta nem történt semmi. A tanulmányt Holló Csaba építész- és tartószerkezet tervező, építésügyi szakértő készítette, és azt állapította meg, hogy az épület megmenthető, sőt kiállítási, múzeumi térnek is kialakítható (lenne).
Az igazgatóság építészeti leírását a müemlekem.hu "Újakna épületei" első szakaszában olvashatjuk, ideidézem:
"1. Bányaigazgatósági épület (a helyszínrajzon: ÁFOR Irodaépület, 35421/2 hrsz-en)
Külső
A tagolt tömegű, H alaprajzú, egy- és kétszintes épület három épületszárnyból áll. Nyereg- és felső csonkakontyos tetőszerkezeteit cseréphéjazat fedi. Az azonos magasságban körbefutó lábazat részben terméskőből, részben téglából falazott, néhol pinceszellőzőkkel áttört.
Homlokoldalait vízszintesen öv- és osztópárkányok, valamint szalagsávok tagolják. Különböző tagozatai változatos mustradíszesek.
A K-i épületszárny földszintes, rövidebb oldalhomlokzata 4 tengelyes, oromzatos lezárású. Hosszoldala 7 tengelyes, ennek a 3. tengelyében álló rizalit ugyancsak oromzatos lezárású, kisebb nyeregtető fedi.
Oromzatai keretsávosak, ablakai két- és háromosztásúak, szegmensívben záródnak, zárókövekkel díszítettek. A főnézeti oldal ikerablakát lizénák fogják közre. Mindkét ablak szemöldökgerendája szegmensívben záródik. Gyám- és záróköves vak körablakait bányászszimbólumok díszítik.
A hátranyúló szárny oldalhomlokzataihoz kis toldaléképítmények csatlakoznak, ahol a fal tagozatai és mustradíszei elmaradnak.
Az épületszárny ablaknyílásai a körbefutó könyöklőpárkány magasságából indulnak, valamennyi szegmensívben záródik; a rövidebb oldalakon szabályos, a hosszabbik oldalakon szabálytalan kiosztásban állnak.
A homlokzat ablakközeit az ablakok felső osztásának magasságában körbefutó szalagsáv díszíti, erről indulnak az ablakok felső szakaszainak keretsávjai, amelyek zárókővel és szemöldökpárkánnyal díszítettek.
A hátranyúló szárny homlokoldalait egy-egy egyenes záródású ajtó töri át.
A 7. tengelyben álló egykori nyílást befalazták.
A kétszintes összekötő épületszárny 6 tengelyes. Az alsó szint az előbbi épület architekturális részleteivel megegyezik. A felső szintről feltételezhetjük, hogy későbbi bővítés, illetve ráépítés következtében került az épületre. Az ablakok tengelykiosztása megfelel az alsó szint ablakkiosztásának, de méretük nagyobb és háromosztatúak.
A harmadik, egyben legimpozánsabb Ny-i épületszárny ugyancsak kétszintes. A homlokzat rövidebb főnézeti, D-i oldala 4, a Ny-i hosszoldala 7 tengelyes. Földszintjének architekturális részletei az előbbi épületszárny kiképzésének felelnek meg. A felső szint ablakainak szemöldökpárkányzatait zárókövek díszítik. A teljes főpárkányzat fogrovatos. A hátoldali homlokzat 3 tengelyes, a második tengely rizalitszerűen előrelép. A homlokzat tagozatkiképzése megfelel az előbbi oldalfalak kialakításának. Balról az 1. és 2. tengelyben álló, eltérő nagyságú ablaknyílások változatos lezárásúak."