BTM: várvitára vár a Vármúzeum
Az elmúlt tíz év várfelújításainak igyekszik megvonni a mérlegét – már amennyire ez lehetséges – az a kerekasztal-beszélgetés, ha úgy tetszik, várvita, amelyet a Régészet Napja alkalmából rendez a Budapesti Történeti Múzeum a Vármúzeum Gótikus termében. Elvileg azokra a várakra koncentrálnak majd a szakértők, amelyeknek a felújítása (rekonstrukciója, kiegészítése, komolyabb állagmegóvása) az elmúlt évtizedben folyt, azonban nem árt tudnunk, hogy korunk várfelújítási hulláma korábban, a kétezres évek eleje táján, az uniós csatlakozás környékén vette kezdetét. Így bár a várfelújításokat sokan a 2010-es évek derekán indult Vár- és Kastélyprogramhoz kötik, az első kezdeményezésekre már egy évtizeddel korábban sor került. Több jól ismert várban a munkálatok tehát még más pályázati rendszerekből finanszírozva kezdődtek, s csak később kerültek bele a Várprogramba – már ha bekerültek egyáltalán.
Megszaporodott tehát a várfelújítások száma, de még ennél is nagyobb mértékben nőtt az elvi lehetőség, hogy a laikus közönség elmondhassa róluk a véleményét. A közösségi médiában bárki írhat kedvére hideget, meleget, fogalmazhat meg kritikát, akár szakmai alapon, akár zsigereinek engedve. Sajnos a véleménybuborékokban általában úgy tűnik, hogy a lehangosabbnak van igaza, miközben a szakemberek valódi magyarázatai többnyire sokkal kisebb teret kaptak, ha egyáltalán eljutottak a nyilvánossághoz.
Az ő érveik nélkül pedig lehetetlen tárgyilagos képet alkotni, valóban megalapozott véleményt formálni a „tetszik – nem teszik, de szép – de csúnya” sekélyességén túl. A BTM kerekasztal-beszélgetése ezt a hiányt igyekszik pótolni olyan szakemberek segítségével, akik maguk a várfelújítások „frontvonalában” tevékenykedtek és tevékenykednek, ráadásul szakmai érveik ugyancsak különbözőek. A beszélgetésen Lovász Emese régész, Magyar Károly régész, Feld István régész-történész, Dévényi Tamás építész, Buzás Gergely régész-művészettörténész és Szekér György építész vesznek majd részt. A hallgatók megismerhetik a várfelújítások szakmai hátterét, érzékelhetik, hogy milyen kompromisszumokat kell esetenként hozni, s mennyire különbözőek az akár általa egy kalap alá vett helyszínek. Ráadásul a kérdésekre, vitára is alkalom nyílik.
![]()
Mivel a Gótikus terem befogadóképessége korlátozott, az alkalomra szóló belépőjegyről érdemes akár előre gondoskodni. A vita június 2-án pénteken 18 órakor kezdődik a BTM Vármúzeumában, s feltehetően jó ideig eltart majd. Valószínűleg nem jutnak majd közös nevezőre a szakemberek, ám a megjelent közönség a jövőben biztosan jobban eligazodik majd a várfelújítások szövevényében.
Fotó, szöveg: Kovács Olivér
