Megújulásunk támogatója:  

Évfordulóval kezdődött el a Floralia Aquincumban

Idén a Floralia már pénteken, május 10-én, elkezdődött, ugyanis ezen a napon ünnepelte az Aquincumi Múzeum megnyitásának 125. évfordulóját.
Idén a Floralia már pénteken, május 10-én, elkezdődött, ugyanis ezen a napon ünnepelte az Aquincumi Múzeum megnyitásának 125. évfordulóját.

A péntek délutáni programok az Aquincumban 1931-ben feltárt orgona, a legépebben fennmaradt ilyen típusú római hangszer köré szerveződtek. A szerencsések hallhatták is a hangját - azaz különböző hangokat, hiszen az aquincumi orgonáról négy, egymástól eltérő rekonstrukció is született.

A klasszikus Floralia, azaz római tavaszünnep rendezvényei szokás szerint szombaton és vasárnap zajlanak. Íme a részletes program:

 

2019. május 11., SZOMBAT

10:00-10:30 Harci kiképzés a Kelta faluban
10:30-10:45 Kelta párhuzamos történet 1.
10:30-11:00 Trappolka – zenés játék a legkisebbeknek
10:30-11:30 Gyógynövény séta a romkertben
10:45-11:15 Izomfejlesztés barbár módra (Gepida-gemán párhuzamos történet 1.)

10:45-11:30 Ókori mesék
11:00-11:20 Hogyan harcoltak a gladiátorok?
11:30-11:45 Római párhuzamos történet 1.
11:45-12:10 Ünnepi menet és áldozatbemutatás Flora istennő tiszteletére
12:10-12:20 Flora istennő papjának felszentelése

12:30-12:45 Római párhuzamos történet 2.
12:30-13:15 Tárlatvezetés: Sárkányok és madarak népe c. időszaki kiállításban 
12:30-13:30 Hogyan írtak a rómaiak? – Kalligráfiai oktatás 
12:45-13:30 Gladiátorjátékok orgonakísérettel az amfiteátrumban (az Aquincum HÉV megállónál!) 
13:10-13:30 Matres, matronae – anyaistennők kelta-germán-római kultusza 

13:20-15:00 Játékok és mesék az Ókorban
13:30-13:40 Gepida párhuzamos történet 2.
13:30-14:00 Latin gyorstalpaló
13:50-14:00 Germán párhuzamos történet 2.
14:00-14:45 Interaktív tárlatvezetés a Symphorus Mithraeumban

14:00-15:30 Jósoltass a keltával! – Ogham és Mesélő Kövek
14:15-14:25 Kelta párhuzamos történet 2.
15:00-15:45 Gladiátorjátékok (Római párhuzamos történet 3.)

15:00-15:45 Viasztábla, íróvessző, papirusz c. előadás
15:15-15:45 Római táncoktatás

15:30-17:00 Játékok és mesék az Ókorban
15:15-15:30 Germán párhuzamos történet 3.
15:45-16:00 Gepida párhuzamos történet 3.
16:00-16:30 Gladiátormesék
16:00-16:45 Kelta párhuzamos történet 3.

16:15-17:15 Házasságkötő sátor
16:30-17:00 Rabszolgavásár
17:15-17:30 Bemutatkoznak az időtlen harcosok! – avagy a párhuzamos történetek találkozása
17:30-18:00 Barbár-római összecsapás
18:15-19:00 Kelta táncház

18:15-19:00 Antik színház: Sógort Jupiternek! – avagy égi áldás csőstül
19:00-19:30 Borbarangolások Pannoniában az Ókortól napjainkig

 

 

2019. május 12., VASÁRNAP

10:00-10:30 Harci kiképzés a Kelta faluban
10:30-10:45 Kelta párhuzamos történet 1.
10:30-11:00 Trappolka – zenés játék a legkisebbeknek
10:30-11:30 Gyógynövény séta a romkertben
10:45-11:15 Izomfejlesztés barbár módra (Gepida-gemán párhuzamos történet 1.)

10:45-11:30 Ókori mesék
11:00-11:20 Hogyan harcoltak a gladiátorok?
11:30-11:45 Római párhuzamos történet 1.
11:45–12:10 Ünnepi menet és áldozatbemutatás Flora istennő tiszteletére
12:10-12:20 Flora istennő papjának felszentelése

12:20–13:20 Tárlatvezetés a romkertben
12:20-14:00 Játékok és mesék az Ókorban
12:30-12:45 Római párhuzamos történet 2.
12:30-13:30 Hogyan írtak a rómaiak? – Kalligráfiai oktatás
12:45-13:30 Gladiátorjátékok orgonakísérettel az amfiteátrumban (az Aquincum HÉV megállónál!)

13:10-13:30 Matres, matronae – anyaistennők kelta-germán-római kultusza 
13:30-13:40 Gepida párhuzamos történet 2.
13:30-14:00 Latin gyorstalpaló
13:50-14:00 Germán párhuzamos történet 2.
14:00-14:45 Interaktív tárlatvezetés a Symphorus Mithraeumban

14:00-15:30 Jósoltass a keltával! – Ogham és Mesélő Kövek
14:15-14:25 Kelta párhuzamos történet 2.
15:00-15:45 Gladiátorjátékok (Római párhuzamos történet 3.)
15:00-15:45 Viasztábla, íróvessző, papirusz c. előadás
15:15-15:30 Germán párhuzamos történet 3.

15:15-15:45 Római táncoktatás
15:30-17:00 Játékok és mesék az Ókorban
15:45-16:00 Gepida párhuzamos történet 3.

16:00-16:30 Gladiátormesék
16:00-16:45 Kelta párhuzamos történet 3.

16:15-17:15 Házasságkötő sátor
16:30-17:00 Rabszolgavásár
17:15-17:30 Bemutatkoznak az időtlen harcosok! – avagy a párhuzamos történetek találkozása
17:30-18:00 Barbár-római összecsapás
18:15-19:00 Kelta táncház
18:15-19:00 Antik színház: Sógort Jupiternek! – avagy égi áldás csőstül

 

Folyamatos programok mindkét nap:

Életmód bemutató és fegyverpróba a hagyományőrzők táboraiban
Gladiátoriskola és mini-aréna játékok gyerekeknek
Ügyességi játékok
Interaktív kalandtúra: Időtlen harcosok nyomában (11:00–17:00)
Kenyérsütés (14:00-18:00)
Ókori hangszerek kamara kiállítása (kizárólag a rendezvény ideje alatt megtekinthető)
Kézműves foglalkozások és mesterségek bemutatója (nemezelés, agyagozás, ékszerkészítés, hálószövés, kosárfonás, kovácsolás, növényszövés, szövés-fonás, pajzsfestés, freskókészítés)

Szöveg: Aquincumi Múzeum, fotó: Kovács Olivér

2019.05.10

Képgaléria a cikkhez

4

Kapcsolódó objektum a műemlékem.hu adatbázisából



Fontosabb kulcsszavak

Aba Sámuel (1) adókedvezmény (1) Al-Duna (1) államalapítás (2) állapotjelentés (2) alsóvár (2) apátsági templom (2) Aquincumi Múzeum (6) aradi vértanúk (1) Aranymonostor (2) Archaeolingua Alapítvány (1) Árpád-kor (1) ásatás (6) avarok (2) barokk (1) Beszédes József (1) BME (1) Bocskai (1) bontás (2) Bortemplom (1) BTM (3) budai vár (4) Budapesti Régészet (2) Budapesti Történeti Múzeum (9) búvárrégészet (1) Buzás Gergely (7) ciszterci (1) ciszterna (1) civilek (1) Csepel (1) Csontváry (1) Czoma László (1) Dalmácia (3) Dobó István (1) dombóvári vár (1) egri vár (1) együttműködés (1) életveszély (2) első világháború (2) emlékmű (2) emléktábla (1) Építészettörténeti és Műemléki Tanszék (1) Erdély (1) Erdélyi bástya (1) erdélyi fejedelemség (1) Erzsébetváros (1) Europa Nostra (1) Év Kiállítása (1) Év Múzeuma (1) falkép (4) famaradvány (1) fellegvár (1) feltárás (24) felújítás (18) felújítás (1) Fenékpuszta (1) ferences templom (1) ferencesek (1) Festetics (1) Floralia (1) földvár (2) Ford (1) Forster Központ (2) freskók (2) FUGA (1) füleki vár (2) Galamb József (1) gepidák (1) gőzmozdony (1) hadi régészet (1) hagyományőrzés (1) Hajdúsági Múzeum (1) halomsír (1) halomsír (1) Határeset (11) határon túl (12) határon túl (1) Helikon (1) helyreállítás (6) Herman Ottó Múzeum (1) honfoglalók (2) Horvátország (2) Hunyadi János (1) I. Géza (1) ICOMOS (6) II. András (1) II. Rákóczi Ferenc (1) indóház (1) ipari örökség (1) ispánság (1) Istvántelki Főműhely (1) Janotti Judit (1) Kálmán Peregrin (1) kályha (1) kályhacsempe (1) kaputorony (1) Karoling (1) kastély (2) kastélypark (2) katolikus templom (1) kegyhely (1) kelta (1) kiállítás (8) kincs (1) kincslelet (1) királyi palota (1) királysír (6) királytemetkezés (7) Kiscell (1) Kisnemesi Otthonok Országos Találkozója (1) Klissza (1) kocsis temetkezés (1) KÖH (2) kolostor (2) Komor Marcell (1) KÖN (1) Konok Tamás (1) könyvbemutató (1) korona (2) középkor (2) Közkincs-kereső (1) Közlekedési Múzeum (1) Kulturális Örökség Napjai (1) Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (2) kúria (1) kutatás (3) Láng Orsolya (1) Lassányi Gábor (1) látogatóközpont (1) Lechner Tudásközpont (1) Lóvasút (1) Luxemburgi Zsigmond (1) Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (3) Magyar Károly (1) Magyar Nemzeti Múzeum (2) Máré-vár (1) Mátyás Király Múzeum (4) Mercedes-gyár (1) Mezős Tamás (2) Mithrász (2) mohácsi csata (2) Mór püspök (1) műemlék (12) műemlékem.hu (1) műemléki világnap (2) műemlékvédelem (13) Műemlékvédelmi Szakmérnöki tanfolyam (1) muhi csata (1) műtárgy (1) műtárgy (1) múzeum (6) Múzeumok Éjszakája (2) Múzeumok Majálisa (1) Múzeumok Majálisa (1) Nagy Gergely (1) nagyberuházás (1) Nagyváradi vár (1) Nándorfehérvári diadal (1) Nemzeti Hauszmann Program (1) Nemzeti Kulturális Alap (3) népi építészet (3) Népi Építészeti Program (1) népi műemlék (5) népvándorlás (1) nógrádi vár (1) Novigrad (1) ókeresztény (1) Olimpia Hotel (1) oltár (1) omlás (1) Örökségvédelem Kollégiuma (2) Orseolo Péter (1) őskor (3) őslény (1) ostrom (3) palánk (1) paleontológia (1) pálos (1) Palotajátékok (1) pályázat (2) Pétermonostora (1) pincerendszer (1) posta (2) Pulszky Társaság (1) Rákóczi (1) református templom (2) régészet (14) Régészeti Örökségvédelmi Igazgatóság (1) rekonstrukció (3) reneszánsz (1) RepTár (1) reptér (1) restaurálás (5) Rezi Kató Gábor (1) római kor (3) Rómer Flóris Terv (2) Sághi Attila (1) Salamon-torony (3) sánc (1) Sándy Gyula (1) sírbolt (1) sírépítmény (2) sólyi templom (1) szarkofág (2) szarmaták (2) szecesszió (2) Szent László (1) Szent Margit (1) Szent Mihály plébániatemplom (1) szentély (1) Szerbia (1) szkíták (2) szobor (1) tájház (1) tanösvény (2) tatárjárás (1) Teleki László Alapítvány (5) település (1) temetkezés (3) temető (3) templom (1) templom (3) teszkulcs (3) teszt, valami (1) Tomka Gábor (1) török kor (3) Tóth Zsolt (1) váci vár (1) vajdaság (1) vár (7) Varga Mariann (1) Várkapitányság (1) Várkert bazár (1) Várkert kioszk (1) várkutatás (2) vármúzeum (1) városfal (1) vaskor (2) vasút (1) veszély (1) Világörökség (2) víz alatti régészet (1) vonat (1) Wilhelm Gábor (2) Ybl Miklós (1)


Kapcsolódó cikkek

1900 éve lépett a császári trónra Hadrianus, aki korábban Pannonia helytartója is volt. A Floralián hasonmásversenyt rendeznek majd az emlékére.
A hétvégén valósággal lubickolhatnak a programokban Budapesten a múzeumok világa iránt érdeklődők.
Május 16-17-én, 11 és 17 óra között rendezik meg idén a római tavaszünnepet az Aquincumi Múzeumban.